Hledat
Úvod > Detail novinky Aprílový žertík: MORIS design bude dodávat stojany pro vesmírnou stanici

Aprílový žertík: MORIS design bude dodávat stojany pro vesmírnou stanici

Taky Vás tato zpráva zaskočila? Pak se nám podařilo vyvést Vás aprílem. Snad se na nás nezlobíte. Pro tu legraci však zprávu na webu zanecháme...

In-store designová firma MORIS design získala unikátní úspěch pro Českou republiku – překvapivě zvítězila ve výběrovém řízení vypsaném Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a stala se tak výhradním dodavatelem stojanů pro mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Spolupráce za více než 400 milionů korun by měla trvat do roku 2019.

Evropská kosmická agentura (ESA), ve které má Česká republika společně s dalšími 21 evropskými státy členský status, vznesla požadavek na nové designové stojany pro mezinárodní stanici ISS již v roce 2014. Po nezbytném zpracování požadavků a finalizaci zadání pak vypsalo výzkumné středisko ESRIN (European Space Research Institute), které pod ESA patří, otevřené výběrové řízení. Do něj se zapojilo více jak 250 subjektů ze 17 evropských zemí. Jak říká ředitel výzkumného střediska ESRIN Johan-Dietrich Woerner: ‚‚Cílem výběrového řízení bylo nahradit stávající, přesluhující stojany ruské výroby z 90. let, které přestaly odpovídat požadavkům moderního designu a emočního působení. Zní to možná jako něco z filmu Armaggedon, ale zjistili jsme, že je snazší vypsat otevřené výběrové řízení a seznámit designéry s požadavky, jež jsou kladeny náročností pobytu ve vesmíru. Dřívější pokusy o vlastní vývoj stojanů sice dopadl skvěle z funkčního hlediska, ale nesplňoval podmínky estetické a psychologické. Každá minuta pobytu ve vesmíru je pro posádku mimořádně náročná, jakákoliv chyba může být fatální, a tak jsme chtěli vytvořit něco, co působí na pozitivní emoce. Právě proto nás zaujaly in-store designové firmy, které práci s emocemi věnují mimořádný důraz‘‘.

Nabídka přihlášení výběrového řízení ESRIN přitom zpočátku byla brána jako vtip: ‚‚Informace se ke mně dostala od kamaráda, který pracuje v Satelitním středisku Evropské unie. Myslel jsem si, že si dělá legraci. Říkal jsem si – vždyť my děláme design obchodů, ne kosmické rakety. Ale mám rád výzvy. A na in-store design jsme v MORIS design mistři, kvalitní stojany zvládneme, ať už je na zemi, nebo 55 kilometrů nad ní. ‘‘ říká zakladatel a majitel firmy Radomír Klofáč.

Zadání bylo jasné: vytvořit stojany, na které mohou kosmonauté ISS odkládat své věci a které zároveň budou barevně i designově vyvolávat pozitivní emoční dojem. Specifičnost zakázky byla umocněna řadou problémů spojených s pobytem ve vesmíru – namátkou například stavem beztíže, který vyžadoval konstrukční řešení pevného ukotvení odložených předmětů, mimořádně stísněnými prostorovými podmínkami nebo velmi přesnými technickými požadavky na odolnost materiálu. Několikaměsíční snaha vývojového oddělení MORIS design nakonec přinesla své ovoce v podobě stojanu Faex, který v obrovské konkurenci těsně zvítězil. ‚‚Do finálního výběrového kola jsme se dostali už jen my, jedna litevská a jedna španělská letecká konstrukční firma. Vyhráli jsme zejména díky kvalitnímu provedení, nízké ceně a stoprocentnímu nasazení našeho týmu“ uzavírá mimořádný úspěch pro Českou republiku Radomír Klofáč.

Copyright © 2024 MORIS design s.r.o.